Maden Sektörü Sorunları Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

4 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Bahçelievler’de bulunan Dış Ticaret Kompleksi’nin Genel Kurul Salonu’nda, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde “Maden Sektörü Sorunları Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ ile Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa SEVER ile madencilik sektöründe doğal taş, krom, çinko, kurşun, kömür ve endüstriyel mineral alanında faaliyet gösteren üretici firmalar ile sektörü temsil eden vakıf ve dernekler katıldı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aydın DİNÇER’in toplantının düzenleniş amacını ve 2018 yılı Eylül ayı ihracat rakamlarını açıklamasının ardından söz alan Bakan Yardımcısı Sayın CANSIZ, göreve başladıkları andan itibaren madencilikle ilgili tüm süreçlerin hızlandırılması için çaba gösterdiklerini ve yıllardır beklenen Maden Yönetmeliği’ni 2017 yılında çıkardıklarını belirtti. Türkiye’nin UMREK ile CRIRSCO’ya üyeliği aşamasında komiteye en hızlı uyum sağlayan ülke olunduğunun altını çizdi. Yeraltı kaynakları hakkındaki bilgilerin tek elde toplanması ve sağlıklı bilgilerin paylaşılması kapsamında TÜVEK’in kurulduğunu, UMREK kurulumu kapsamında da Genel Kurul yapıldığını vurguladı. İhaleye açıldıktan sonra teklif gelmeyen ruhsat sahalarının yeniden müracaata açılması için çalışmalar yaptıklarını ve sonradan teklif vermenin mümkün hale getirildiğini belirten Sayın CANSIZ, “Uygulama birliği sağlayabilmek için bir Çatı Genelge oluşturuyoruz” dedi.

Ruhsat Sahası Denetimleri Artık Daha Nitelikli

E-Maden projesinde sona gelindiğini belirten Sayın CANSIZ; “e-Maden projesinin %75’i bitti. TÜRKSAT’la yapılan anlaşma neticesinde adeta MR çekilir gibi Türkiye’nin maden alanları tarandı. Bunun yanı sıra, 36 farklı kurumla veri alışverişi anlaşması yapıldı. Bu çalışmalar neticesinde, önceki dönemde günler, hatta aylar alan işlemler, evrakların tamamlanmış olması halinde, bir günde neticelenecek.” dedi. Ayrıca, nihai ürüne (uç ürün) yönelik ihaleler gerçekleştireceklerini de belirten Sayın CANSIZ, 2018 yılı sonuna kadar binden fazla sahanın ihale sürecini tamamlayacaklarını söyledi.
Denetim raporlarının standart hale getirilmesi için de çalışmalar yaptıklarını, raporların artık elektronik olarak sisteme girildiğini belirten Sayın CANSIZ, denetimlerin belirlenen risk gruplarına göre daha sık ve nitelikli olarak gerçekleştirildiğini, bu uygulamanın kaza oranlarını önemli ölçüde azalttığının altını çizdi.
Madenciliğin ve yapılan işlemlerin tanıtımı kapsamında, MİGEM’in web sayfasının yenilendiğini, 3 ayda bir yayınlanmakta olan “Maden ve İnsan” dergisini çıkarmaya başladıklarını, ayrıca Osmanlı Dönemi evraklarını inceleterek eski dönemde madencilik faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olduklarını ifade etti.
Toplantı, katılımcı firmaların soruları ve Sayın CANSIZ, Sayın SEVER ve Sayın DİNÇER’in firmalara verdikleri cevaplarla tamamlandı.