9. Türkiye Enerji Zirvesi

9 - 10 Ekim 2018 tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) destekleriyle Antalya’da düzenlenmekte olan 9. Türkiye Enerji Zirvesi, Türk ve uluslararası katılımcıları bir araya getirdi.

Bölgesel ve küresel enerji piyasaları, gelecek trendleri gibi enerji sektörünü ilgilendiren pek çok önemli başlığın tüm boyutları ile ele alınacağı Zirve’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, Türkiye’nin Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında yerli ve milli kaynakların maksimum seviyede kullanmasının ve bu kaynakların özel sektör eliyle yatırıma dönüşmesinin gerekliliğini vurgulayarak, cari açığın kapatılmasının yanı sıra enerji teknolojilerinin geliştirilmesi anlamında önemli bir aşama kaydedileceğini söyledi.

Kaynaklarımızı verimli kullanarak ve daha fazla yatırım yaparak enerji açığının orta-uzun vadede kapatılabileceğine değinen Sayın Bakan Dönmez, “2023 yılına kadar yapılacak yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırımın karşılığını 2033 yılında yaklaşık 30 milyar dolar olarak geri alacağız.” dedi.

Akdeniz’de ilk sondajın Fatih Gemisi ile bu ay sonunda başlayacağına dikkat çeken Sayın Dönmez, sloganlarının “Varsa, Bulacağız” olduğunu, Kasım ayı içinde Mersin açıklarında sığ denizde ikinci bir sondaja başlayacaklarına değindi. Satın alma işlemlerinde son aşamaya gelinen ikinci bir araştırma gemisi ile birlikte hedeflerinin yılda en az iki kez Akdeniz’de, iki kez de Karadeniz’de sondaj çalışması yapmak olduğunu belirtti.

1.200 megawatlı denizüstü rüzgar enerjisi YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ihalesi için tekliflerin 23 Ekim tarihine kadar alınacağını, 1000 megawatlık YEKA GES-2 projesi için ise geçen hafta ilana çıkıldığına değinen Sayın Dönmez, “Türkiye’ye yatırım yapan hiçbir yatırımcı kaybetmedi, bundan sonra da kaybetmeyecek. Yerli ve yabancı yatırımcılarımızı yeni YEKA yatırımlarına bekliyoruz.” dedi.